Co je integrace každodennosti?
Integrace každodennosti je název a koncept, který vznikl ve spolupráci dvou kolegů - Evy dos Reis a Marcela Jakubovie, s inspirací dalších přátel, jako soubor dobře využitelných kompetencí získaných ve výcviku Integrativní práce s traumatem.
Týká se každodenního života a jeho nároků a umožňuje do toho, co prožíváme, vnést více klidu, odstupu a schopnosti vidět věci v souvislostech.
To přináší lepší schopnost se rozhodovat, vnímat priority a soustředit pozornost a energii tam, kde je potřeba.
Také se díky zlepšené vnímavosti k pocitům a signálům v těle umíme lépe a včas postarat sami o sebe tak, abychom předešli zahlcení a vyčerpání.
Je to také:
zpomalení, psychohygiena, relax, uvolnění emočního napětí,
bezpečné spojení s emocemi a bezpečný kontakt s prožíváním v těle,
roztřídění nahromaděných a nezařazených příběhů z běžného života,
pomalé uvolňování nashromážděného tlaku z každodennosti.
JAK PROBÍHÁ SETKÁNÍ 1 : 1?
Základem provázení je vytvoření bezpečí a to vnějšího, vnitřního i vztahového.
Pro vytvoření vztahového bezpečí mezi klientem a terapeutem se řídím
Kodexem Integrace každodennosti, který respektuje:
bezpečí klienta a průvodce,
“lékařské tajemství” - vše zůstává mezi klientem a průvodcem, nic se nevynáší ven,
soukromí klienta i jeho aktuální kapacitu.
Pro zajištění bezpečí vnějšího dávám klientovi dostatek času na to, aby se zorientoval v prostoru, ve kterém se nachází, našel si v místnosti místo, kde se cítí dobře a bezpečně a nechal si ho upravit tak, aby ho nic nerušilo.
Po zajištění dobrého vnějšího komfortu obracím pozornost ke klientovi samotnému. Pro jeho vnitřní bezpečí uzavíráme dohodu, že není potřeba otvírat jakékoliv příběhy, které by v daný moment byly nad jeho síly.
Nejdříve sledujeme to, co dobře plyne a funguje. Ať už prostřednictvím tělesných pocitů - kde je tělo uvolněné a cítí se dobře nebo slovním popisem nějaké aktuální životní situace.
Pak se věnujeme tomu, co z naší každodennosti potřebuje péči a integraci.
Všímáme si a mluvíme o tom, co se děje v našem těle.
Pojmenováváme emoce, které právě cítíme.
To, co prožíváme, můžeme popisovat skrze obrazy, využíváme imaginace a symbolů.
Pokud se klient dostane k popisnému vyprávění nějaké situace, zpomalujeme a všímáme si více rovin - gestikulace, mimiky, obracíme pozornost k pocitům v těle, k emocím.
Příliš zahlcující popisování a prožívání se snažíme umírnit, zpomalit, vytvořit mezi zahlcující událostí a prožíváním prostor, ve kterém je možné si všimnout něčeho nového a podpůrného.
Pracuji s časem a dbám na to, abychom před ukončením setkání klienta včas vrátili ke zdrojovým prožitkům.
Rekapituluji, co se odehrálo, a ptám se, jaký význam či přínos pro klienta dané setkání má a zda je možné takto sezení ukončit.
Necháváme moudrost těla, aby prožité vjemy sama zpracovala a přiřadila (integrovala) tam, kam patří. Tím posilujeme zdravé jádro, které v sobě každý člověk má.
JAK VNÍMÁ SETKÁNÍ S INTEGRACÍ KAŽDODENNOSTI JEDNA Z MÝCH KLIENTEK?
Integrační sezení je příležitostí udělat krok zpět od stresu každodenního života a vytvořit prostor pro lepší pochopení našeho fyzického a emocionálního stavu. Cílem těchto sezení není vyřešit konkrétní problém, ale spíše se v našem těle zpohodlnit, abychom mohli začít odhalovat problémy, které nás blokují. Pokládání otázek na to, jak se cítím v tomto konkrétním okamžiku, mi pomáhá lépe si uvědomit základní myšlenky a potřeby, které ovlivňují moje zkušenosti a rozhodování.
Toto je proces.
I když můžu odejít z jediného sezení s pocitem integrovanosti uvnitř sebe a lépe čelit stresu dne, skutečný přínos plyne z opakovaného návratu k těmto sezením po určitém čase . Tímto způsobem můžu začít spojovat body své zkušenosti a rozšířit toto nově nalezené vědomí na více aspektů svého života.